نام این سندرم از نام پزشک انگلیسی جان لانگدان داون گرفته شده‌ است

این مطلب را از کانال آزمایشگاه تخصصی #ژنتیک پزشکی "ژنوم" فوروارد کردم

این مرکز در گرگان (گلستان) زیر نظر #دکتر نادر منصور سمائی پزشك و متخصص ژنتیک پزشکی از انگلستان و #دکتر نغمه قلی پور متخصص ژنتیک مولکولی است?

21 مارس مصادف با اول فروردین ماه، روز جهانی سندرم داون نام گرفته است. سندرم داون که در گذشته مونگولیسم نیز نامیده می‌شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخش از یک کروموزم اضافی در جفت کروموزم ۲۱ به وجود می‌آید. نام این سندرم از نام یک پزشک انگلیسی به نام جان لانگدان داون (John Langdon Down) گرفته شده‌ است که برای اولین بار این سندرم را در سال ۱۸۶۶ توصیف نمود.

این بیماری دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری‌های عمده و یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان‌ها می‌باشد.

از جمله علایم عمده و زودرس که در تقریباً همه بیماران مشاهده می‌شود وجود مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر رشد و نمو می‌باشد. افراد مبتلا به سندرم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. تعداد کمی از مبتلایان به سندرم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند.

متوسط میزان بروز این سندرم مابین ۱ در ۶۰۰ تا یک در ۱۰۰۰ مورد از تولد نوزادان زنده گزارش شده‌است که این میزان در مادران جوان کم تر و با افزایش سن مادر افزایش می‌یابد. با این وجود در حدود دو سوم مبتلایان به سندرم داون از مادران زیر ۳۵ سال متولد می‌شوند.

 https://t.me/Genomegeneticslab

آدرس : گرگان، خیابان شالیکوبی، عدالت ٢١، کمانگری دوم، ساختمان دی، طبقه دوم، واحد٧
ساعت كار آزمايشگاه ٨ صبح الي ٨ شب
تلفن: ٣٢٣٢٠٠٣٥ – ٠١٧ -٠٩١١١٥٥٣٤٠٤

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.