بازاندیشی: روایتی از ماموریت هایم در اورژانس ۱۱۵

در یکی از روزهای پاییزی در حین شیفت، ماموریت از سیستم دیسپچ -اپراتور مرکز پیام اعلام گردید. طبق روال تمامی ماموریت ها با همکارم راهی مکان اعلام گردیده شدیم. موضوع اعلام شده جهت اعزام نیروهای آمبولانس 115 شکایت یه خانم سالمند و مسن از ضعف و بی حالی بود. منزل مورد نظر رسیدیم در بررسی اولیه کلیه علائم بالینی بیمار نرمال بود. در بررسی های بیشتر بیمار همی پلژی نیمه راست بدن و آفازی کلامی داشت که ناشی از مشکل سکته مغزی بود.

طبق گفته بیمار مشکل سکته مغزی از زمان بازنشستگی داشت، روز قبل از بازنشستگی دچار سکته مغزی شد.
از وی علت تماس با اورژانس 115را جویا شدیم.
ایشان دلیل تماس با مرکز اورژانس را دلتنگی، دوری از فرزندان و تنهایی عنوان کردند و گفتند در روزهای جوانی و زمانی که دچار سکته و بیماری نشده بودم تمامی فرزندانم و خانواده ام کنار من بودند و اوقات و روزهای شلوغ و خوشحالی کنار دوستان و اطرافیان و خانواده خود داشتم، اما پس از سکته و بعد از انکه دچار فلج نیمی از بدن شدم فرزندانم مرا طرد نموده و خیلی دیر به دیر به سراغ من می آیند و خبری از من نمی گیرند.
مددجو پس از بیان این صحبت ها دچار خلق افسرده شده و با حالت گریه از اوضاع هم اکنون خود تعریف کرد.
پس از اتمام صحبت های خانم مسن و پس از اینکه به وی اجازه دادیم خود را از نظر روحی با گریه آرام کند. با وجود این که می دانستیم حمایت روحی و روانی افراد وظیفه اورژانس اجتماعی است اما طبق درخواست او برای چند لحظه کنار ایشان مانده و کمی با صدای خود برای وی آواز خوانده تا روحیه افسرده و غمگین ایشان اندکی تسلی پیدا کند.
از وی درخواست شماره فرزندش را نموده و با فرزندش تلفنی صحبت کردیم و شرح ماوقع را به ایشان توضیح دادیم.
فرزند ایشان بعد از آمدن به منزل مادرش و با دیدن پرسنل اورژانس 115در کنار مادر خود ابتدا احساس شرمندگی و ناراحتی از عدم همکاری نموده و سپس با حالت دفاعی از پرمشغله بودن خود صحبت نمود.
فرزند مددجو را مجاب به سرزدن و دیدار بیشتر از مادر خود نموده و از خانم سالمند با روحیه بهتر خداحافظی کرده و به پایگاه برگشتیم.
می توان نتیجه گرفت با توجه به تماس های عدیده ای که به مرکز اورژانس 115 زده می شود که اکثر مددجویان از مشکلات روحی و تنهایی خویش، به صورت شکایت های جسمی بیان می نمایند اگر تمهیداتی اندیشیده شود که این بیماران محصوصا گروه سنی سالمندان از امکانات رفاهی از جمله مشاوره و موسیقی و تئاتر و ... در مکان های از پیش تعیین شده استفاده نمایند، چه بسا مشکلات روحی و عاطفی این گروه سنی در جامعه کم شود.

ابوالفصل کوهکن، دانشجوی ارشد ویژه، ع پ گلستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.